Gmina

UROCZYSTOŚCI MAJOWE 2024

 

W Łużnej już w miniony piątek z radością i szacunkiem wkroczyli w majowe świętowanie, jednocząc się w hołdzie dla bohaterów tamtych czasów.

W Łużnej świętowanie uroczystości majowych rozpoczęło się już w miniony piątek, tj. 26 kwietnia! Piękne, patriotyczne wydarzenie, które wprowadziło wszystkich mieszkańców w majowe uroczystości, których jest bardzo wiele. Świętowanie rozpoczyna się 1 Maja- Świętem Pracy, 2 Maja – Święto Flagi, Święto Biało-Czerwonej oraz 3 Maja Rocznica Uchwalenia Konstytucji. 

Nie sposób nie wspomnieć również o wydarzeniu szczególnie ważnym dla Ziemi Gorlickiej – 2 Maja 1915- Bitwa Pod Gorlicami, Bitwa o Wzgórze Pustki.

Podczas uroczystości nie zabrakło przedstawicieli samorządu, na czele z Wójtem Gminy Łużna Mariuszem Tarsą, dyrektorów placówek oświatowych z terenu gminy, pracowników jednostek organizacyjnych UG, radnych, uczniów oraz druhów z okolicznych jednostek straży pożarnych, którzy dali piękny przykład swoim młodszym kolegom, uczniom szkoły, jak godnie obchodzić te piękne patriotyczne uroczystości. Wydarzenie uświetnił również występ Orkiestry Dętej z Łużnej pod batutą Jana Wypaska.

Wydarzenie rozpoczęła liturgia sprawowana w intencji ojczyzny, która miała miejsce w kościele Świętego Marcina w Łużnej. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na uroczystość plenerową, która polegała na wciągnięciu flagi na maszt, wprowadzeniu pocztów sztandarowych oraz złożenia apelu.

Finał miał miejsce na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie przed zgromadzoną publiką zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Łużnej z pięknym patriotycznym przesłaniem.

-Pragnę bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim młodzieży, że pomimo ostatniego dnia nauki w szkole znaleźli jeszcze czas, żeby przyjść tutaj na uroczystości i posłuchać o historii, o tym, jak ważne rzeczy miały miejsce w Polsce. Jak bardzo czasem ta historia jest ważna dla nas osobiście. Być może jest to historia naszych rodzin, naszych przodków, historia, która toczy się gdzieś wokół nas! – mówi Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa.

Bardzo serdecznie dziękuję ks. Prałatowi Stanisławowi Kuboniowi, ks. Mieczysławowi Górskiemu oraz ks. Łukaszowi Pietrzakowi za piękną liturgię mszy świętej. Dziękuję również strażakom, pocztom sztandarowym. Dziękuję za złożenie pięknego meldunku właśnie młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 za piękną część artystyczną, a Pani Dyrektor za to, że ugościła nas w Gminnym Ośrodku Kultury i stworzyła wspaniałą atmosferę dzisiejszego pięknego dnia.

źródło: luzna24.pl