INFORMACJE

SPACER POKOLEŃ. PAMIĘTAJĄC O POLEGŁYCH

W dniach 10 – 11 września 2022 r. w Łużnej odbył się – ścieżkami wyzwoleńców – spacer międzypokoleniowy z przewodnikiem, w którego rolę wcielił się sam Pan Wójt Gminy Łużna – Mariusz Tarsa. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach 30lecia obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju

 Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Podczas spaceru Pan Wójt oprowadził uczestników po największym cmentarzu wojennym z okresu I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej.; Łużna Pustki. W ciekawy sposób przybliżył wydarzenia okresu I Wojny Światowej jakie rozegrały się na wzgórzu Pustki, a także wskazał na odznaczenie jakim został uhonorowany Cmentarz Wojenny nr 123 w Łużnej tj. Europejski Znak Dziedzictwa.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie  szkół z terenu Gminy Łużna wraz z opiekunami, oraz wszyscy chętni mieszkańcy, którzy mieli możliwość obejrzenia Gontyny od wewnątrz , która  na co dzień pozostaje zamknięta. Po zakończonym spacerze uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy dotyczącej cmentarzy wojennych w Małopolsce.

Link do wydarzenia i strony EDD: https://edd.nid.pl/wydarzenia/spacer-pokolen-pamietajac-o-poleglych/