CMENTARZ NR 122

Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej
Nr 122 Łużna

Cmentarz Nr 122 Łużna położony jest u podnóża Cmentarza Nr 123 Łużna-Pustki. Cmentarz ten założony na planie prostokąta, z trzech stron otoczony jest lasem, natomiast otwarty jest jedynie na wschód. Znajduje się na nim 18 grobów: 3 pojedyncze, 15 rzędowych, w których pochowano 154 bezimiennych żołnierzy rosyjskich.

Podział wewnętrzny na kwatery, alejki i mogiły – zatarty. Cmentarz otoczony jest kamiennym murem zadaszonym pulpitowo z wyjątkiem ogrodzenia frontowego, w formie słupków kamiennych zwieńczonych namiotowo, połączonych niskim płotem sztachetowym. Furtka dwuskrzydłowa drewniana ujęta jest w wysokie słupy kamienne zadaszone namiotowo. Furtka wyznacza główną oś kompozycyjną zamkniętą od zachody pomnikiem osadzonym w murze z tablicą inskrypcyjną, zamkniętym trójkątem zwieńczonym stylizowanym kamiennym krzyżem lotaryńskim.
Nagrobki: -pojedynczy krzyż lotaryński, listwowy na cokole betonowym z emaliowaną, prostokątną tabliczką inskrypcyjną, – triada krzyży lotaryńskich na wspólnym cokole z podwyższoną częścią środkową.

Projekt i wykonanie: Johan Ritter von Szczepkowski

Czas powstania: 1915 rok.