JAN ĆWIKLIK

Kliknij na obrazku aby go powiększyc

 

Jan Ćwiklik, syn Krzysztofa, urodził się w 1913 roku w Łużnej. Od lat młodzieńczych związał się z miejscowym ruchem spółdzielczym.

Podczas okupacji wszedł w skład zespołu pomocniczego i doradczego placówki Armii Krajowej w Łużnej o kryptonimie „Burak”. W magazynie spożywczym Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, prowadzonym przez J. Ćwiklika „Grota”, dowódca plutonu Śmiały przechowywał granaty, amunicję i chemikalia potrzebne do produkcji butelek zapalających. Z powodu zajęcia w 1944 roku budynku mleczarni przez oddział żandarmerii niemieckiej i ukraińskiej, magazyn broni został przeniesiony w inne bezpieczne miejsce.

W lipcu 1944 r. patrol placówki, wracając z penetracji terenu, napotkał pięcioosobową grupę żołnierzy radzieckich, zbiegłych z obozu jenieckiego, którą dowodził lejtnant nazywany przez kolegów Miszą.

Mieszkańcy Łużnej otoczyli niedożywionych rosyjskich zbiegów troskliwą opieką, a w szczególnie ofiarny sposób opiekował się nimi Jan Ćwiklik ze swoją matką. W 1944 roku dostał się w ręce Niemców i został wysłany do obozu. Udało mu się zbiec z transportu, lecz do końca wojny zmuszony był ukrywać się.

Po wojnie pełnił w Łużnej funkcję radnego Gminnej Rady Narodowej. W 1957 roku wszedł w skład Społecznego Komitetu Budowy Domu Kultury w Łużnej i został członkiem zarządu. Znalazł się także w składzie Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 50-lecia Teatru i Chóru Ludowego, i otwarcia Wiejskiego Domu Kultury w Łużnej.

Po zmianie miejsca zamieszkania i przeniesieniu się do Gorlic pełnił funkcję wiceprezesa ZBOWiD-u.

Do końca życia służył bezinteresownie pomocą poszkodowa­nym przez wojnę. Otrzymał liczne odznaczenia, m.in.: Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Honorową Odznakę I Puł­ku Strzelców Podhalańskich AK i inne.

 Zmarł w 1990 roku.
 


Opracowanie: Aleksander Wietrzyk