ZESPÓŁ REGIONALNY “SPOD PUSTEK”

Zespół Regionalny „Spod Pustek” jest bezpośrednim kontynuatorem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca w Łużnej powstałego w listopadzie 1937 roku z inicjatywy miłośnika folkloru Adama Wójcika.

Tworzył go wspólnie z Janem Tomasikiem, który zapisywał melodie i teksty starych piosenek ludowych z Łużnej, Szalowej, Bieśnika, Mszanki i Woli Łużańskiej. Opis tańców pochodził od najstarszych mieszkańców, pamiętających je jeszcze z okresu młodości, a ćwiczył je z zespołem Adam Wójcik.
Grupa folklorystyczna składała się z 12 par oraz 5-cioosobowej kapeli, grającej na tradycyjnych instrumentach. Były to: skrzypce, altówka, klarnet, trąbka i basy.

Od 1999 roku kierownictwo zespołu przejęła Renata Tarsa, która wprowadziła do łużańskiego repertuaru tańce i przyśpiewki z całego regionu Pogórzańskiego.
Zespół corocznie przygotowywał się i wyjeżdżał ze swoim programem na cykliczne przeglądy i konkursy folklorystyczne : Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Pogórzańska Wiosna w Gorlicach, Jasielskie „Okółki”, czy „Druzbacka” w Podegrodziu.  Starsi stażem i wiekiem tancerze prezentowali się rokrocznie w Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Oprócz tańca i śpiewu zespół ćwiczył także widowiska obrzędowe oparte na scenariuszach lokalnej folklorystki Anny Leśkiewicz.

Od 2008 roku zespół ulegał gruntownej przebudowie osobowej i organizacyjnej. Od tego momentu trzon formacji stanowi młodzież. Fakt ten nie wpłynął niekorzystnie na poziom artystyczny grupy, wręcz przeciwnie: tańce nabrały młodzieńczego wigoru, a młodzi tancerze mogli u starszych podpatrzeć tradycyjne maniery wykonawcze. Częstotliwość występów wzrosła, a ugruntowana pozycja wśród czołowych zespołów w regionie była kilkakrotnie potwierdzana werdyktami komisji artystycznych na kolejnych konkursach i przeglądach.

W ubiegłym roku, współpraca z szalowską grupą obrzędową zaowocowała realizacją trzygodzinnego widowiska plenerowego pt. „Pogórzańskie wesele” w reżyserii Stanisława Gawlika, które zostało zaprezentowane  na rynku w Bieczu.

Obecnie trwają intensywne próby do widowiska „Ocepiny”, które zostanie wystawione podczas tegorocznych „Pogórzańskich Godów” w Łużnej. Zespół zamierza także wziąć udział w jednej z największych imprez w kraju tj. Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Żywcu.