DZIECIĘCY ZESPÓŁ REGIONALNY “MALI ŁUŻNIANIE”

 

Dziecięcy Zespół Regionalny “Mali Łużnianie” to kolejne łużańskie pokolenie popularyzatorów folkloru. Zespół powstał w styczniu 2004r, i już tego samego roku  po raz pierwszy zaistniał na scenie podczas “Przeglądu Folkloru Pogórza” w Gorlicach, zbierając bardzo przychylne recenzje.

 

W ślad za tym  posypały się propozycje występów, z których zespół skwapliwie korzystał. I tak jeszcze w maju 2004 r. koncertował podczas “Dni Ciężkowic” w Ciężkowicach  oraz w Jastrzębi podczas konkursu o “Krakowską wstążkę” . W czerwcu wystąpił  w Zalipiu w konkursie pt. “Malowana chata”. W lipcu uczestniczył w “Dąbrowskich spotkaniach z folklorem”,  organizowanych w Dąbrowie Tarnowskiej, a jesienią w nawojowskiej “Agropromocji”.

Zespół w czasie swojego istnienia dał również wiele koncertów na terenie gminy Łużna uświetniając przyśpiewką i tańcem różnego rodzaju festyny, święta i uroczystości.

Największym wyróżnieniem dla  zespołu było prezentowanie łużańskiego folkloru przed międzynarodową publicznością zebraną na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie zespół reprezentował powiat gorlicki podczas “Cepeliady”.

 

 

 

       Obecnie trwają żmudne przygotowania do nadchodzącego sezonu artystycznego. Zespół pracuje nad poszerzeniem repertuaru i doskonaleniem warsztatu . Tym bardziej , że w ostatnim czasie zespół zasiliło kilkoro młodych adeptów  tanecznego rzemiosła.

       Choreografem i opiekunem zespołu jest Pani Renata Tarsa.