Gmina

W HOŁDZIE WALCZĄCYM

Pamięć o bohaterach naszej historii jest bardzo ważna i należy ją stale pielęgnować. Dlatego też wspólnie z młodzieżą uczęszczającą do szkół podstawowych w naszej gminie oddaliśmy hołd wszystkim walczącym o wolną Polskę, wszystkim tym, którzy nie zgodzili się na narzucenie naszej Ojczyźnie sowieckiego jarzma od 1944 roku. Wspólnie z delegacją młodzieży i Panią Moniką Skrobot Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Anny Leśkiewicz w Łużnej złożyliśmy wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej z terenu naszej gminy.

Uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych miało miejsce także w Szalowej, gdzie wraz z Panem Ryszardem Skórskim, Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ks. Pękali z Szalowej oddaliśmy hołd Franciszkowi Bara ps. Sęp, żołnierzowi AK pochodzącego z Szalowej, którego pamiątkowy obelisk znajduje się na tutejszym cmentarzu komunalnym.

Każdego roku, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Wtedy to bowiem w 1951 roku władze komunistycznego aparatu bezpieczeństwa wykonały wyroki śmierci na dowódcach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jednego z wielu ugrupowań militarnych, które po 1945 roku nie złożyły broni, ale kontynuowały walkę z sowieckim wrogiem zewnętrznym i komunistyczną władzą w Polsce. Ich położenie było z każdym rokiem coraz trudniejsze, walka stawała się coraz bardziej pozbawiona perspektywy zwycięstwa. Oni jednak wiedzieli, że nie o zwycięstwo toczy się tylko ten bój. To była walka o pokazanie całemu światu, że wolni Polacy nie godzą się na handel naszym państwem i narodem, jaki miał miejsce w układach Wielkiej Trójki. W Jałcie, a potem w Poczdamie 1945 roku Wielcy tego świata podzielili go na strefy wpływów. Na wschód od Łaby Pozostawiono kraje Europy Środkowej i wschodniej pod rządami Stalina i ZSRR, a na dodatek odsłonięto ich, jak sami mówili – Żelazną Kurtyną Polacy, którzy jako pierwsi podnieśli broń przeciwko hitlerowskiej i stalinowskiej dyktaturze, którzy zapłacili najwyższą cenę krwi pozostając pod okupacjami, którzy ginęli na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, zostali zdradzeni i oddani w sowieckie łapy. Witold Pilecki, Józef Kuraś, Danuta Siedzikówna, Józef Franczak, Łukasz Ciepliński i tysiące innych bohaterów niezłomnych, żołnierzy wyklętych mieli odwagę powiedzieć głośne NIE! Mieli odwagę mówić przed plutonem egzekucyjnym „Niech żyje Wolna Polska” mieli odwagę powiedzieć „zachowaliśmy się jak trzeba”. Dlatego my dzisiaj mamy obowiązek powiedzieć do nich – Pamętamy! Dzięki Wam jest dzisiaj Wolna Polska! Nie jesteście już wyklęci – jesteście NIEZŁOMNI!