Gmina

„TRADYCJA ZAMKNIĘTA W KŁOSACH” – DOŻYNKOWE ŚWIĘTOWANIE W GMINIE ŁUŻNA

Tegoroczne Dożynki wpisujące się w cykl działań realizowanych pod wspólną nazwą: „ Tradycja zamknięta w kłosach” na długo zapadną w pamięci organizatorów i wykonawców, bowiem za sprawą panującej epidemii miały one odmienny niż dotychczas charakter.

 

W tym roku poszczególne sołectwa gminy Łużna świętowały oddzielnie, każde w swojej rodzimej parafii.  Jednak w żadnym stopniu zmieniona forma nie zmieniła treści obchodzonego Święta Plonów. 

Jak co roku 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czyli Matki Bożej Zielnej, w  Łużnej, Mszance, Woli Łużańskiej i Biesnej,  barwne korowody żniwiarzy, przy dźwiękach skocznej muzyki ludowej udały się na Msze Święte niosąc pięknie wykonane wieńce dożynkowe aby je poświęcić oraz podziękować Panu Bogu za obfite plony, a Rolnikom za trud włożony w ich zebranie. 

Po zakończeniu nabożeństwa przed każdym z kościołów członkinie  stowarzyszeń  częstowały tradycyjnymi potrawami i świątecznym ciastem. I chociaż nie było w tym roku koncertów zespołów artystycznych oraz wieczornej zabawy  tanecznej, to atmosfera wspólnego świętowania udzieliła się uczestnikom uroczystości w równym stopniu jak w latach poprzednich. 

Dożynkowe święto, to w polskiej tradycji czas radości i  podziękowań. To także czas  refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby  było z czego dożynkowy chleb upiec i  sprawiedliwie podzielić.  Patrząc z radością na dożynkowy korowód, pragniemy podziękować za kultywowanie tradycji  bo to  ona nas współtworzy niosąc wartości, którymi żyły pokolenia naszych przodków.

Dziękujemy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce i dary żniwne,  które  niosą nadzieję  że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie.  Dziękujemy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić.

Przyłączmy się do słów naszego największego Rodaka – Papieża  Jana Pawła II który mówił:  “Oddajcie hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.

Drodzy Rolnicy, z całego serca Wam dziękujemy!


 

Zadanie pn.”Tradycja zamknięta w kłosach”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


GALERIA: