Gmina

ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE ŁUŻNA – TRADYCYJNE DOŻYNKI GMINNE W MSZANCE

W dniu 15 sierpnia 2015r. w Święto Matki Boskiej Zielnej, w Gminie Łużna odbyły się tradycyjne Dożynki Gminne – zwane też Świętem Plonów. W bieżącym roku święto to miało miejsce we wsi Mszanka.

Obrzęd rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w kościele Parafii świętych Apostołów Piotra
i Pawła w Mszance, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Jacek Mikulski. W słowie skierowanym do wszystkich zgromadzonych, nie zabrakło między innymi słów, pełnych wyrazów szacunku i uznania dla Rolnika i jego pracy, a także odniesienia do poszanowania ziemi i tworzenia harmonii na roli i życiu wiejskim. Ksiądz Proboszcz poświęcił wieńce dożynkowe i wszelkie zioła, przygotowane i przyniesione przez Przedstawicieli stowarzyszeń lokalnych i uczestników mszy.

Po uroczystej Mszy Świętej, korowód dożynkowy udał się na plac, gdzie miała miejsce dalsza część obrzędu, którą poprowadził jak zawsze nieoceniony Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej – Henryk Waląg.

Rozpoczęcia obrzędu dożynkowego dokonał Wójt Gminy Łużna – Kazimierz Krok. Gorąco powitał wszystkich przybyłych na wspólne święto plonów, święto dziękczynienia i radości,
a w swoim wystąpieniu mówił o trudzie pracy rolnika, bieżących problemach, a także skierował słowa wdzięczności i szacunku dla każdego rolnika.

Swoją obecnością zaszczyciły nas władze Powiatu Gorlickiego, Starosta zaprzyjaźnionej Gminy Bartosovce ze Słowacji, Przedstawiciel Klubu Krwiodawców na Słowacji, władze gminy Łużna, Dyrektorzy szkół, dzieci i młodzież, Ochotnicza Straż Pożarna, a także mieszkańcy.

W dalszej części odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych z poszczególnych sołectw,
a także przekazanie przez Gospodarzy wieńców i kołaczy dożynkowych – gościom zaproszonym i zasłużonym.

Na zakończenie części obrzędowej zostały złożone podziękowania, tym wszystkim którzy
z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w przygotowaniach do tego święta i je uświetnili.

Podczas wspólnego świętowania zainteresowaniem cieszyły się stoiska gastronomiczne przygotowane przez Panie z kół kobiet, a dzieci mogły się dobrze bawić korzystając z wesołego miasteczka.

Dalsze świętowanie odbywało się w formie zabawy tanecznej, na którą nie zabrakło chętnych.

 

 

 

Dożynki Gminne były organizowane przez Wójta Gminy Łużna, Radę Sołecką wsi Mszanka, Stowarzyszenie Kobiet Mszanka, OSP i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mszance, przy równie wielkim zaangażowaniu stowarzyszeń i kół kobiet z naszej gminy.

Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie.