Gmina

Mickiewiczowskie ” Ballady i Romanse” w Łużnej.

OpisBieżący sezon działalności Gminnego Ośrodka kultury w Łużnej upływa pod znakiem realizacji wielu zadań mających na celu upowszechnianie szeroko pojętej kultury. Jedno z tych zadań nosi nazwę „I ja to […]

Opis

Bieżący sezon działalności Gminnego Ośrodka kultury w Łużnej upływa pod znakiem realizacji wielu zadań mających na celu upowszechnianie szeroko pojętej kultury. Jedno z tych zadań nosi nazwę „I ja to słyszę i ja tak wierzę…” romantyczne przesłanie Adama Mickiewicza na łużańskiej scenie.

Na realizację zadania łużański GOK uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego.

Celem projektu jest upamiętnienie pierwszego wydania „Ballad i romansów” w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza oraz uczczenie roku romantyzmu polskiego w naszej gminie. Projekt zakłada przygotowanie widowiska wg scenariusza opracowanego na podstawie utworów pt. „Świtezianka” oraz „Świteź” A. Mickiewicza, ilustrowanego muzyką i tańcem.

Premiera spektaklu odbędzie się w dniu 31 sierpnia, w pięknej scenerii parku otaczającego dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Zaplanowano także wykonanie rejestracji audiowizualnej widowiska oraz jego publiczną prezentację na specjalnie w tym celu zorganizowanym pokazie. W ramach zadania prowadzone są warsztaty gry aktorskiej oraz warsztaty choreografii teatralnej. We wrześniu zostanie zorganizowana wycieczka do Krakowa połączona z udziałem w spektaklu teatralnym w jednym z krakowskich teatrów. Ponadto zaplanowano przeprowadzenie sesji popularnonaukowej pt.„Romantyzm polski” oraz konkursu plastycznego i grafiki komputerowej na projekt okładki do wydania poematu „Ballady i romanse” A. Mickiewicza.