Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Premiera książki “Żeby zrozumieć Śląsk”

Wydarzenie kategoria:
Data:
2020-09-25

Czas:
17:00 - 18:30

Miejsce:
Muzeum Powstań Śląskich

Polaka 1
Świętochłowice, 41-600 Poland
+ Google Map

Organizator:
Muzeum Powstań Śląskich

Opis

Zapraszamy na premierę książki pt. “Żeby zrozumieć Śląsk”. Wydarzenie zaplanowano na 25 września o godz. 17
w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Publikacja powstała dzięki Stypendium Marszałka Woj. Śląskiego w dziedzinie kultury na rok 2019. Autorką książki jest dziennikarka Katarzyna Siwczyk, autorka projektu “Kobieta ze Śląska”, obecnie Zastępca Redaktora Naczelnego i prowadząca autorskie programy w Telewizji Regionalnej TVT, wcześniej przez kilka lat związana z Dziennikiem Zachodnim.

W ramach projektu stypendialnego powstał spot i wystawa fotograficzna, które zostaną zaprezentowane podczas premiery. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem tzw. rygorów sanitarnych. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik

O książce
Śląsk tradycyjny, czy Śląsk nowoczesny? Jak go widzisz i jak chcesz o nim myśleć? To główne pytanie, jakie zadaje sobie 31-letnia Agnieszka – młoda mama, która próbuje się zmierzyć ze swoją śląskością i staje przed dylematem, w jaki sposób nauczyć wrażliwości na ten region swojego syna. Bohaterka zabierze nas w trzydziestodniową podróż po Śląsku. To będzie lekcja o Śląsku, której zabrakło w planie zajęć. Wycieczka, która pobudzi wszystkie zmysły na czucie śląskości.

Bohaterka wybierze się do Muzeum Śląskiego i na Górę Św. Anny. Pojedzie na mecz Górnika Zabrze, zobaczy w Teatrze Śląskim spektakl o losach śląskiej rodziny i usiądzie w klimatycznej kawiarence na Nikiszowcu. Czy znajdzie tam odpowiedź na pytanie, czym dla niej jest Śląsk i jak powinna o nim opowiadać swojemu synowi?
Usiądzie obok autorytetów – myślicieli, działaczy, naukowców, twórców, dla których Śląsk nigdy nie był obojętny – on ich inspirował, motywował, ale też doskwierał. Tych, którzy stąd wyjechali, zapyta dlaczego, zaś tych, którzy zdecydowali się zostać – czy nie żałują, czy dobrze im z tym Śląskiem tu i teraz.

W książce znalazły się rozmowy m.in. z profesorami: Dorotą Simonides, Markiem Szczepańskim, Zbigniewem Kadłubkiem, Jolantą Tambor, Ryszardem Kaczmarkiem, Jerzym Buzkiem, Marianem Zembalą, a także Józefem Musiołem, dr Małgorzatą Tkacz-Janik, dr Jerzym Gorzelikiem, red. Marią Pańczyk-Pozdziej, ks. Bernardem Czerneckim, Pawłem Świerczkiem, Tomaszem Kiełkowskim, Joanną Robok oraz Robertem Talarczykiem, Łukaszem Kaczmarczykiem z Kabaretu Młodych Panów, Claudią Chwołką oraz psycholożką Moniką Ścibich.
Każdy z rozmówców ma inne spostrzeżenia na temat regionu. Każdy zajmuje się na co dzień czymś zupełnie innym (od kultury po politykę) i uznaje inne wartości.

Opinie konserwatywne zderzą się tu z opiniami kontrowersyjnymi. Czytelnik sam wybierze, do której z wizji Śląska i śląskości jest mu najbliżej. Książka ma zachęcić do refleksji nad śląską tożsamością.

Social facebook Social youtube